Montaż jakichkolwiek instalacji w domu wymaga fachowości, a już szczególnie dotyczy to instalacji centralnego ogrzewania, gdyż w jej przypadku można popełnić wiele błędów, które wpłyną na jakość jej użytkowania, jak i na koszty ogrzewania domu. Błędy mogą być różnego rodzaju i mogą powstać już nawet na etapie projektu instalacji, kiedy zostanie nieprawidłowo dobrana moc źródła ciepła i zostanie ono przewymiarowane, będzie zbyt wysokie ciśnienie dyspozycyjne, dokonamy wyboru złych grzejników, nietrafnie umiejscowimy czujniki temperatury, aż w końcu montaż nie będzie zgodny z projektem.
Popularnym błędem na etapie projektowania instalacji jest teoretyzowanie czyli brak oparcia projektu o faktyczne dane związane z ogrzewanym budynkiem. Dane niezbędne do prawidłowego zaprojektowania instalacji to przede wszystkim porządnie policzone straty ciepła, które z kolei umożliwiają ustalenie mocy jego źródła. Konsekwencją złych obliczeń czy wręcz ich braku będzie zbyt niska temperatura, ponieważ straty ciepła będą niedoszacowane. W wyniku takiego błędu źródło ciepła będzie miało zbyt małą moc i nie zapewni odpowiedniej temperatury w całym budynku, we wszystkich pomieszczenia, bez względu na ich odległość od tego źródła ciepła. Jeśli jednak straty ciepła zostaną przeszacowane, wówczas z kolei niepotrzebnie zawyżone zostaną koszty ogrzewania. Szacując zużycie i straty ciepła projektant musi także uwzględnić rodzaj i skuteczność termoizolacji budynku czy nawet rodzaj i stopień izolacji cieplnej zamontowanych okien. Z pewnością nie należy stosować podejścia, że jeśli zawyżymy moc źródła ciepła to nic nie szkodzi, ponieważ przewymiarowanie kotłów gazowych czy olejowych może niekorzystnie wpłynąć na pracę takiego kotła i na jego wytrzymałość w czasie.

www.itech.net.pl
Kolejny błąd, poważny w skutkach, to zbyt duże ciśnienie dyspozycyjne. Chodzi tu o szybkość, z jaką woda płynie w instalacji – jeśli jest ona zbyt duża, wytwarzany jest hałas w elementach regulacyjnych instalacji, w tym także w zaworach grzejników, które znajdują się w mieszkalnej części domu. Wynika więc z tego, że konieczne jest prawidłowe policzenie przepływów w instalacji.
Nie bez znaczenia jest także dobór grzejników do danej instalacji. Najczęściej jest tendencja do ich przewymiarowania, zazwyczaj w dodatku w sposób nierównomierny, co uniemożliwia późniejsze skorygowanie błędu przez zmianę ustawień parametrów pracy instalacji. Jeśli jednak problem będzie dotyczył tylko niektórych pomieszczeń, będziemy mieli poważny problem, ponieważ naprawy będzie wymagała temperatura, zarówno wody zasilającej, wody powrotnej, jak i powietrza w pomieszczeniu.
Jeśli chodzi o błędy dotyczące samych grzejników to kolejnym jest ich niewłaściwy montaż i eksploatacja. Jeśli grzejnik zostanie źle zamontowany, czyli przewody centralnego ogrzewania zostaną do niego źle podłączone, nastąpi spadek wydajności cieplnej grzejnika nawet o jedną trzecią w stosunku od wartości podawanej przez producenta. Gdy dojdzie natomiast do sytuacji z błędnym podłączeniem grzejnika, a jest on wyposażony w termostat, wówczas dodatkowym objawem nieprawidłowości będzie denerwujące stukanie. Z kolei w przypadku problemów eksploatacyjnych najczęściej przyczyną jest nieprawidłowa regulacja grzejnika. We wkładce termostatycznej grzejnika znajdują się nastawy, które muszą mieć ustawione wartości zgodnie z projektem. Niewłaściwe działanie może być także spowodowane źle dobraną głowicą termostatyczną, co objawia się w ten sposób, że bolec wkładki termostatycznej nie jest do końca wciskany i chociaż głowica jest przestawiana na pozycję zamkniętą, czynnik grzewczy nadal przepływa.