Jak przygotować instalację grzewczą do zimy?

Instalacja grzewcza musi zostać odpowiednio przygotowana do sezonu grzewczego, aby była jak najbardziej wydajna i nie sprawiała niemiłych niespodzianek gdy za oknem będzie trzaskający mróz. Musimy zatem zadbać o wszystkie elementy instalacji grzewczej, jak rury, kocioł, grzejniki. Najczęściej w przypadku grzejników chodzi o ich oczyszczenie z kurzu oraz odpowietrzenie. Inna kwestia to sprawdzenie ciśnienia wewnątrz instalacji centralnego ogrzewania.

Czyszczenie grzejników

Chociaż zazwyczaj regularnie sprzątamy nasze mieszkania i domy to są miejsca, do których ciężko nam dotrzeć, dlatego robimy to raz, góra dwa razy w roku. Dotyczy to między innymi grzejników. W przypadku starszego ich typu, pomiędzy żeberkami lubi gromadzić się brud i kiedy kaloryfer zaczyna grzać, pokrywający jego powierzchnię kurz zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, a do tego jego drobinki krążą w powietrzu czyniąc je mniej przyjaznym dla użytkowników. Zatem przed sezonem grzewczym warto dokładnie oczyścić urządzenie, najlepiej specjalną szczotką na elastycznym kiju, która dotrze do zakamarków. Trzeba też odsunąć meble, które zasłaniają kaloryfery, bo poza sezonem grzewczym. W czasie mrozów zasłonięty szafką grzejnik będzie dawał o wiele mniej ciepła. Więc zamiast podkręcać moc grzewczą do maksymalnych wartości, powinniśmy odsunąć od niego meble. Dzięki temu zwiększymy efektywność urządzenia i zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie. Warto też oczyścić z kurzu sprzęty stojące w okolicach grzejników, aby unoszący się z nich kurz nie nagrzewał się.

konserwacja instalacji grzewczej przed zimą

okieminzyniera.pl

Odpowietrzenie grzejników

Zapowietrzony grzejnik to charakterystyczne odgłosy, jak bulgotanie, szumy czy pogwizdywania. Do tego grzeje słabiej lub nawet wcale. Zapowietrzenie często przejawia się również tym, że grzejnik jest ciepły na dole, a zimny na górze. Zapowietrzenie grzejnika to nie tylko nieprzyjemne odgłosy i zimno. Jeśli przez dłuższy czas jest zapowietrzony, to może stać się niebezpieczny dla całej instalacji grzewczej. Są grzejniki nowocześniejsze, z automatycznym odpowietrzaczem i wtedy stosujemy się do wskazówek producenta. Natomiast w przypadku grzejników starszego typu, bez odpowietrzaczy, musimy poluzować śruby znajdujące się przy zaworze grzewczym.

Kontrola poszczególnych elementów instalacji

Kolejny krok to kontrola instalacji grzewczej. W bloku nie dotyczy nas ten problem, ponieważ dba, a przynajmniej powinien o to dbać, administrator budynku. W domach jednorodzinnych trzeba natomiast sprawdzić czy instalacja centralnego ogrzewania jest w dobrym stanie. Ważne jest ciśnienie wewnątrz instalacji, które zazwyczaj wynosi od 1 do 2 barów. Jeśli jest niższe to powinniśmy wpuścić do instalacji trochę wody. Jednak gdy spadek w porównaniu z poprzednimi latami jest znaczny, to jest ryzyko, że mamy jakąś nieszczelność i wówczas musimy zwrócić się do specjalisty o sprawdzenie.

Ważne są też inne elementy instalacji grzewczej, jak np. komin i jego czystość i szczelność – tu zadanie dla kominiarza, który wystawi odpowiednie zaświadczenie, że komin jest drożny i można go bezpiecznie używać. Trzeba też sprawdzić stan samego kotła. W dokumentach od kotła podana jest informacja jak często należy dokonywać jego przeglądów w oparciu o wykwalifikowane firmy instalacyjne. I jeszcze pozostaje nam zakup opału. Najlepiej zrobić to jeszcze przed sezonem grzewczym, gdy ceny opału są niższe.

Co jeszcze wpłynie na efektywność i koszty ogrzewania?

Aby mieć pewność, że na efekty pracy grzejników nie wpływają czynniki zewnętrzne, warto sprawdzić stan techniczny samego domu, bo nawet najlepsza i najbardziej oszczędna forma instalacji centralnego ogrzewania nam nie pomoże, jeśli jest zainstalowana w domu z mnóstwem mostków cieplnych, słabą izolacją i starymi, nieszczelnymi oknami, przez które wpada do środka zimne czy mroźne powietrze. Ważny jest także poziom wilgoci, szczególnie w przypadku elementów izolacyjnych. Jeśli parametry te są w normie, warto przeanalizować koszty. Dokładną analizę musimy zrobić w oparciu o rozliczenia kosztów ogrzewania z ubiegłego sezonu grzewczego, a przydatne może okazać się porównanie wysokości opłat z rachunkami właścicieli mieszkań o podobnej powierzchni, rozkładzie i instalacji grzewczej. Jeśli koszty przekraczają normy, a nie jest to wynikiem nieszczelności okien lub źle ocieplonego budynku, wymiana grzejników może mieć znaczący wpływ na oszczędności.