Jakie wymagania musi spełniać kotłownia na paliwa stałe?

Decydując się na ogrzewanie węglem i zakup kotła, musimy liczyć się z koniecznością stworzenia kotłowni w osobnym pomieszczeniu na parterze budynku lub w piwnicy. Aby uniknąć przenoszenia pyłu do wnętrza domu, najlepiej stworzyć kotłownię z wejściem z zewnątrz domu.

Wielkość kotłowni musi umożliwiać swobodną obsługę i konserwację kotła. Zaleca się, aby odległość przodu kotła od przeciwległej ściany nie była mniejsza niż jeden metr. W przypadku kotła z podajnikiem, znaczenie ma także wysokość pomieszczenia, która musi pozwalać na swobodne otwieranie zasobnika paliwa.

instalacjeb2b.pl

instalacjeb2b.pl

Kolejny niezbędny element kotłowni to wentylacja grawitacyjna z własnym nawiewem i wywiewem. Kratka nawiewnika musi mieć przekrój minimum 200cm2 oraz umiejscowienie nie wyżej niż jeden metr nad podłogą. Z kolei kanał wywiewny musi mieć przekrój minimum 14×14 cm i umieszczony być pod sufitem.

Ważnym elementem kotłowni i obsługi kotła jest skład paliwa. Jeśli kocioł ma moc nie większą niż 25kW, skład opału może znajdować się w tym samym pomieszczeniu, jeśli będzie przechowywany w osobnym boksie lub pojemnikach. Kotłownia nie obejdzie się bez komina. W przypadku kotłów węglowych spaliny mogą być odprowadzane kominami z cegły lub z gotowych kształtek ceramicznych, a także ze stali nierdzewnej. Zgodnie z przepisami komin trzeba czyścić cztery razy w roku, aby uniknąć możliwości zapalenia się osadzającej się w kominie sadzy.

Oprócz miejsca na kocioł, potrzebujemy również miejsca na naczynie wzbiorcze. Może być ono otwarte lub zamknięte, przy czym w tym drugim przypadku kocioł musi mieć dodatkowe zabezpieczenie w postaci zaworu termicznego chroniącego przed przegrzaniem oraz wężownicą schładzającą.

Dodatkowo w kotłowni musi znajdować się wpust podłogowy połączony z kanalizacją, którego zadaniem jest usunięcie wody z kotłowni w razie awarii instalacji centralnego ogrzewania lub rozszczelnienia się kotła. Alternatywą w domach bez kanalizacji jest montaż studzienki zbiorczej z pompką elektryczną bądź ręczną.