Jaki komin wybrać – stalowy czy ceramiczny?

Kwestia ogrzewania domu to temat do przemyślenia jeszcze na etapie projektowania domu. Jeśli zawczasu ustalimy jakie ogrzewanie będziemy montować, to wówczas będziemy mogli od samego początku wybrać do takiego typu ogrzewania i instalacji najlepszy komin – najlepiej dostosowany do odprowadzania produktów spalania. Istnieją oczywiście kominy uniwersalne, ale niestety ich koszt jest wyższy niż w przypadku kominów dedykowanych. Najciężej dobrać komin gdy kupujemy projekt gotowy domu. W takim przypadku dość często dokonuje się zmian na etapie budowy lub tuż przed jej rozpoczęciem, a nie każdy rodzaj ogrzewania będzie mógł być obsługiwany przez rodzaj komina zaprojektowany przez architekta.

Jakie funkcje pełnić może komin?

Pierwsza z dwóch funkcji komina to odprowadzanie spalin produkowanych przez domowe urządzenia grzewcze, gdy ogrzewamy gazem lub paliwami ciekłymi. Komin może również służyć do odprowadzania dymu czyli efektu ogrzewania na bazie paliw stałych oraz w kominkach. W zależności od tego, do czego komin ma służyć, będzie zaopatrzony albo w przewody spalinowe, albo przewody dymowe. To ważna i zasadnicza różnica, ponieważ dym od spalin odróżnia się występowaniem w tym pierwszym cząsteczek stałych.

iclipart.com

iclipart.com

Kominy ceramiczne

Gdy nasz komin ma odprowadzać dym, to jako przewody dymowe najlepiej sprawdzą się kanały murowane z cegły, ponieważ urządzenia wytwarzające dym, a więc kotły działające na koks czy węgiel, kominki czy piece kaflowe działają w sposób ciągły, kanały murowane nie wychładzają się tak szybko. Rzadko też  skrapla się para wodna i rzadko też powstają kwasy, które wpływałyby na strukturę komina. Najważniejsza jest zatem odporność komina ceramicznego na bardzo wysokie temperatury. Co ciekawe, komin ceramiczny można wybudować także w domu drewnianym. Ma on wówczas charakter wolnostojący. Z kolei od elementów więźby taki komin trzeba odpowiednio zaizolować. Najczęściej do tego celu używa się wełny mineralnej. Można też zdecydować się na gotowy, prefabrykowany komin ceramiczny, stosowany zamiast kominów z cegły. Zaletą takiego rozwiązania są niewielkie wymiary zewnętrzne, a więc oszczędność miejsca. Do tego dochodzi jeszcze ich trwałość, a także łatwy i szybszy montaż niż w przypadku wymurowywania komina z cegieł. Kominy prefabrykowane posiadają również kanały wentylacyjne.