Kupując grzejnik musimy zdecydować się nie tylko na jego rodzaj, ale również na materiał z jakiego jest wykonany, przy czym każdy typ ma swoje wady i zalety. Największy wybór modeli znajdziemy wśród grzejników stalowych. I tu najczęściej wybieranym typem są grzejniki płytowe o niewielkich rozmiarach i dość wysokiej mocy w stosunku do wielkości. Jednak grzejniki stalowe mają taką wadę, że są podatne na wodę złej jakości, a ich żywotność ulega skróceniu na skutek dostającego się do instalacji tlenu.

materiały producenta Zehnder
Z kolei grzejniki aluminiowe zyskują na popularności. Są zbudowane z członów, a do tego są lekkie i wygodne w montażu. Ponadto idealnie współpracują z nowoczesnymi kotłami wykorzystującymi regulację temperatury. Rzadko obecnie stosowane w nowych lub modernizowanych budynkach, a popularne w starszych instalacjach są grzejniki żeliwne, których zaletą jest bardzo długa żywotność, ze względu na dużą odporność na korozję i małą podatność na złą jakość wody. Taki grzejnik ma grube ściany zatem długo się nagrzewa, jednak z drugiej strony wolniej też wytraca ciepło. To powoduje z jednej strony, że piec pracuje ekonomiczniej. Z drugiej jednak strony grzejniki dość wolno reagują na zmiany temperatury.

materiały producenta Zehnder
Zatem jak dobrać grzejnik? Wybraliśmy już rodzaj grzejnika i materiał z jakiego jest wykonany. Teraz pora na wybór odpowiedniej mocy. To bowiem jeden z najważniejszych parametrów, które bierze się pod uwagę przy wyborze grzejnika. Założyć należy, że moc grzejnika musi być adekwatna do funkcji jaką będzie pełnił – czy ma ogrzewać, służyć jako suszarka czy jedynie okazjonalnie dogrzewać pomieszczenie. Ważne też do jakiej wielkości pomieszczenia jest taki grzejnik przeznaczony. Przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy powierzchni powinno przypadać między 60 a 140 W mocy, w zależności od typu budynku w jakim pomieszczenie się znajduje. Najniższe wartości dotyczą budynków parterowych o dobrej izolacji z minimum dziesięciocentymetrową warstwą styropianu, a wartości największej gdy w budynku w ogóle nie ma izolacji cieplnej. Należy jednak pamiętać, że moc znamionowa grzejnika podawana jest dla konkretnych parametrów, jak określona temperatura wody czy osiągana temperatura w pomieszczeniu.