Zimowy wieczór przy kominku z filiżanką gorącej herbaty to jedno z marzeń wielu osób. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość, szczególnie gdy nie mieszkamy w domu jednorodzinnym tylko w mieszkaniu w bloku. Biokominki mają wiele zalet, a oprócz braku konieczności budowania komina, jest to niewielki rozmiar – nawet taki, że zmieszczą się na szafce w salonie.
Wśród biokominków są i wolnostojąće, i montowane w ścianie czy w podłodze. Są do tego mobilne, z łatwością przeniesiemy je w dowolne miejsce, jeśli będziemy akurat mieć ochotę na kominek w sypialni czy łazience. Jest ich również mnóstwo jeśli chodzi o wygląd i materiał, z jakiego zostały wykonane. Może to być stal szlachetna, szkło, kamień czy beton, a także ceramika. Mogą też mieć różne kształty.
Jak działa taki kominek? Biokominek działa na biopaliwo, nie musimy zatem przechowywać opału. W czasie spalania takiego biopaliwa wytwarzana jest para wodna, a nie dym, a ilość dwutlenku węgla powstającego w ten sposób jest śladowa, zatem takiego kominka nie trzeba podłączać do komina. A ponieważ nie ma dymu i innych ubocznych produktów spalania, nie zbiera się tu popiół i nie brudzą się, więc nie trzeba ich czyścić, co w przypadku tradycyjnych kominków bywa uciążliwe.
Używając biokominka należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze nie należy go ustawiać w miejscu z przeciągami i uważać aby nie rozlać biopaliwa, które jest łatwopalne. Nie wolno też uzupełniać biopaliwa w czasie użytkowania kominka bo może to doprowadzić do wybuchu. I jeszcze jedno – nie wolno gasić paleniska wodą – wystarczy odciąć dopływ powietrza, przykrywając kominek pokrywą.
Biokominek może być bardzo efektowną dekoracją wnętrza, a dodatkowo ozdobią go różne akcesoria. Dzięki nim ogień w biokominku będzie wyglądał bardziej naturalnie. Można tu wybrać ceramiczne kamienie lub polana, które doskonale imitują różne gatunki drewna, np. brzozę czy sosnę. Są one odporne na wysokie temperatury. Ciekawe jest również metaliczne włosie, które pod wpływem temperatury zaczyna się żarzyć. A w niektórych modelach można stosować również olejki eteryczne i inne preparaty do aromaterapii, które dodaje się do wody w nawilżaczu wbudowanym w urządzenie.
Prezentujemy przykładowe modele biokominków. Pierwszy z nich to biokominek Burn marki Philippi, której synoninem są styl i elegancja. Kominek Burn to niepowtarzalna i urzekająca pięknem lampa oliwna – biokominek. To propozycja idealna na romantyczne wieczory – daje ciepłe i przyjemne światło, skupione wokół naturalnych kamieni. Sprawi, że każde wnętrze, ogród czy weranda nabiorą niepowtarzalnego blasku. Bikominek jest wykonany ze szkła i aluminium.
Biokominek GALINA w czarnym kolorze to propozycja marki Kratki. Jest to model wolnostojący i można go ustawić w dowolnym miejscu. Ciekawa forma sprawia, że idealnie nadaje się zarówno do dużych przestrzeni mieszkalnych, biurowych, jak i mieszkań w blokach, a w sprzyjających warunkach atmosferycznych może być również ozdobą tarasu czy ogrodu w czasie ciepłych letnich wieczorów. Proste, eleganckie kształty oraz materiał, z którego jest wykonany sprawiają, że kominek doskonale wpisuje się w wystrój pomieszczeń tworząc przyjemną atmosferę i zapewniając kontakt z żywym ogniem. Stabilna konstrukcja i szyby z dwóch stron pojemnika z ogniem sprawiają, że jest on bezpieczny w użytkowaniu, a także stanowi ochronę dla dzieci i zwierząt domowych przed niebezpieczeństwem. Jak każdy kominek wolnostojący, można go przestawić w dowolne miejsce. Wykonany jest z czarnej blachy i pokryty farbą proszkową w kolorze czarnym.
Ciekawą propozycją jest też biokominek SIERRA, przeznaczony do wnętrz mieszkalnych, a w szczególności do salonów i sypialni. Ze względu na specyfikę wyglądu i budowy, należy go umieścić na płaskiej ścianie. Proste, eleganckie kształty oraz materiał, z którego jest wykonany sprawiają, że doskonale imituje otwarte palenisko. Ponadto z łatwością wpisuje się w wystrój pomieszczeń stylizowanych na angielskie, tworząc przyjemną atmosferę i zapewniając kontakt z żywym ogniem. Wykonany jest ze stali czarnej, malowanej proszkowo w kolorze czarnym i białym, a pojemnik na biopaliwo wykonany jest ze stali nierdzewnej.