Zakup grzejnika powinien być przemyślany, ponieważ od jego odpowiedniego doboru zależy późniejsze ogrzewanie domu. Decydując się na grzejniki płytowe, należy mieć na uwadze kilka aspektów, zanim wybierzemy model odpowiedni dla siebie i do swojego wnętrza.
Najważniejsza przy wyborze grzejnika jest jego moc, ale również wielkość, a dokładniej to, ile mamy miejsca na jego zainstalowanie oraz sposób w jaki będzie podłączony do instalacji centralnego ogrzewania. Zawsze musimy w pierwszej kolejności oszacować jakie jest zapotrzebowania na ciepło pomieszczenia, w którym ma być on zainstalowany. Od tego zależą wielkość, a co za tym idzie, także wymiary grzejnika. Potrzebne dane można znaleźć w projekcie instalacji centralnego ogrzewania albo dobrać grzejniki w sposób przybliżony, na podstawie orientacyjnego jednostkowego zapotrzebowania na ciepło.
Grzejniki płytowe mogą mieć jedną, dwie lub trzy płyty, a każda z nich może dodatkowo mieć żebra zwiększające powierzchnię wymiany ciepła. Ze względu na ilość ciepła przekazywanego przez promieniowanie najkorzystniejsze są grzejniki jednopłytowe, których dodatkową zaletą jest niewielka grubość, bo zaledwie około sześciu centymetrów. W grzejniku dwupłytowym natomiast moc drugiej płyty jest o blisko o jedną trzecią mniejsza niż pierwszej, ponieważ część promieniowania jest odbijana przez pierwszą i nie trafia do pomieszczenia, więc z dwóch grzejników o tej samej mocy to jednopłytowy będzie grzał efektywniej. Niektóre grzejniki mają oznaczenie literą V co oznacza grzejnik z wbudowanym przewodem przyłączeniowym i zaworem regulacyjnym umożliwiającymi podłączenie go od dołu.

www.technikzv.sk
Gdy już znamy moc grzejników oraz wiemy, gdzie je chcemy zamontować, można dobrać ich wymiary. Grzejniki płytowe są produkowane w kilku wysokościach – 30, 60 i 90 cm oraz kilkunastu długościach, od 400 do 3000 mm. Najpierw ustala się wysokość grzejnika, potem jego długość i wybiera taki, którego moc jest najbardziej zbliżona do oczekiwanej. Grzejnik powinien wisieć pod oknem, a gdy nie jest to możliwe, na ścianie zewnętrznej obok okna. Można go wyjątkowo umieścić na innej ścianie, ale trzeba wtedy zwiększyć jego moc ze względu na mniej korzystne warunki wymiany ciepła. Standardowo pod oknem wiesza się grzejniki o wysokości 60 cm, przy czym ze względów estetycznych powinny być o około dwadzieścia do trzydziestu centymetrów krótsze od parapetu lub wnęki.
Najlepiej zdecydować się na grzejniki z zespołem przyłączeniowym, które są przygotowane do podłączenia instalacji prowadzonej od dołu lub po zastosowaniu odpowiednich kształtek – ze ściany za grzejnikiem. Są one droższe od grzejników zasilanych z boku, ale mają wbudowany zawór termostatyczny, a do grzejników zasilanych z boku zawór trzeba dokupić. Wielu producentów ma w ofercie grzejniki z podłączeniem na środku również z wkładką zaworową. Grzejniki jednopłytowe z podłączeniem od dołu są standardowo produkowane jako prawe lub lewe.
Jeśli chodzi o kolor, to w ciągłej sprzedaży dostępne są grzejniki białe, a kolorowe modele wymagają wcześniejszego zamówienia, które jest realizowane pod klienta. Również ich cena różni się od ceny grzejników białych i jest często o kilkadziesiąt procent wyższa niż w przypadku standardowej bieli. Wraz z grzejnikiem kupuje się komplet zawiesi kątowych lub szynowych oraz kołków rozporowych i śrub, zazwyczaj do ścian ceramicznych.