Działanie kolektorów słonecznych opiera się na energii ze źródeł odnawialnych. Tego typu rozwiązanie jest zatem ekologiczne, a do tego również ekonomiczne, ponieważ umożliwia zmniejszenie wydatków na ogrzewanie wody użytkowej i do ogrzewania. Do swojego działania potrzebują niewielkiej ilości energii elektrycznej, jednak nie są pozbawione wad – działają tylko przy dużym natężeniu promieniowania słonecznego.
Kolektor słoneczny nie jest urządzeniem skomplikowanym jeśli chodzi o konstrukcję. Jest to odpowiednio ukształtowana cienka rurka lub ich cały zestaw, która szybko się nagrzewa pod wpływem działania promieni słonecznych dzięki absorberowi, do którego przylega. Z kolei absorber jest dobrze przewodzącą ciepło płytą o dużej powierzchni, która umożliwia pochłanianie znacznie większej ilości energii słonecznej niż sama cienka rurka kolektora. Dla minimalizowania strat ciepła z kolektorów, posiadają one płaską obudowę z izolowanym cieplnie dnem, a w przypadku kolektorów rurowych – szklanych rur próżniowych. Wewnątrz rurek kolektora znajduje się ciecz o niskiej temperaturze krzepnięcia, przy czym w polskich warunkach klimatycznych jest to najczęściej roztwór glikolu.

piaseczno.eu
Mimo wszystkich swoich zalet, takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdza. Kolektory słoneczne są jednak coraz częściej wykorzystywane nie tylko do ogrzewania wody, ale również do ogrzewania wody. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać, że zastosowanie kolektorów nie niweluje potrzeby współpracy z tradycyjnym urządzeniem grzewczym. Jednak mimo tego, kolektory i tak są tańsze w utrzymaniu niż inne źródła ciepła, ponieważ potrzebują energii tylko do pracy pompy obiegowej z silnikiem o mocy między 20 a 40 W. Specyfika pracy kolektorów w oparciu o promienie słoneczne powoduje jednak, że niezbędne jest dodatkowe źródło ciepła, które uruchomi się automatycznie kiedy energii z kolektorów jest za mało, aby uzyskać pożądaną temperaturę wody czy ogrzać dom.
Do wyboru mamy dwa rodzaje kolektorów – płaskie i rurowe, przy czym zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem są kolektory płaskie, w których kilka poprowadzonych równolegle rurek w układzie harfowym jest połączonych z dużą płaską płytą absorbera. Natomiast w kolektorach rurowych pojedyncze rurki z płynem są umieszczone w osobnych szklanych rurkach z próżnią zabezpieczającą przed stratami ciepła.
Montując kolektory słoneczne trzeba mieć na uwadze takie czynniki jak ich umieszczenie względem kierunków świata, kąt ich nachylenia oraz stopień zacienienia. To decyduje o ilości uzyskiwanej energii słonecznej. Nie mniejsze znaczenie ma też dobór odpowiedniej pojemności zasobnika solarnego, który powinien być na tyle duży, aby ciepłej wody wystarczyło dla jej wszystkich użytkowników.